İTÜ

arıpedi sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
İstanbul Teknik Üniversitesi
İTÜ logosu
Genel Bilgiler
Kuruluş yılı 1773
Rektör Mehmet Karaca
Eğitim Dili Türkçe, İngilizce
Lisans Öğrenci Sayısı 23.331
Lisansüstü Öğrenci Sayısı 15.999
Yerleşke Sayısı 5

Temelleri 1773 yılında kurulan Mühendishane-i Bahr-i Hümayun'a dayanan İTÜ, Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden biridir. Mühendislik eğitimi ile ön planda olan İTÜ, mimarlık alanında da büyük başarılara imza atmış ve bu iki alanda eğitim kalitesini dünya çapında kanıtlamış bir üniversitedir. Türkiye'de ilk, dünyanın ise en eski teknik üniversitesilerinden biri olma ünvanını taşıyan İTÜ, 2023 yılında 250. yılını kutlayacaktır.

Tarihçe

Osmanlı Devleti'nde mühendislik eğitimi vermek amacıyla 1773 yılında kurulan Mühendishane-i Bahr-i Hümayun kendi dönemi için batılı anlamda mühendislik eğitiminin verildiği ilk kurum olma özelliğini taşımaktaydı. Denizcilik alanında faaliyet göstererek, tersane ve donanmanın iyiliştirilmesi gayesi ile açılan bu kurum daha sonra gelişip evrilerek günümüzdeki İTÜ'nün temellerini oluşturmuştur.

1773 yılında kuruluşunun ardından 1795 yılında, bugünkü İTÜ İnşaat Fakültesi'nin temellerini oluşturan Mühendishane-i Berr-i Hümayun kurulmuş, inşaat ve gemi inşaatı alanlarında faaliyet göstermeye başlamıştır. Aynı kurum 1847 yılında mimarlık eğitimi de vermeye başlamıştır ve bu tarih İTÜ Mimarlık Fakültesi'nin kuruluş tarihi olarak kabul edilir.

1883 yılında Mühendishane-i Berr-i Hümayun bünyesinde Hendese-i Mülkiye kurulmuştur. Osmanlı Devleti'nde bayındırlık alanında birçok önemli faaliyetin altında Hendese-i Mülkiye öğrencileri ve hocaların imzası bulunmaktadır. Hendese-i Mülkiye daha sonra askeri yapıdan ayrılarak Mühendis Mekteb-i Alisi adını almıştır.

Cumhuriyetin kuruluşunun ardından yapılan reformların takip ettiği dönemde Mühendis Mekteb-i Alisi Yüksek Mühendis Mektebi adını alarak bugünkü İTÜ Gümüşsuyu Yerleşkesi'nde eğitim vermeye başlamıştır. O dönem mezunları, genç cumhuriyetin bayındırlık alanındaki faaliyetlerine önemli katkılarda bulunmuşlardır. Bu kurum 1944 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi adını alarak günümüzdeki İTÜ Maçka Yerleşkesi, İTÜ Taşkışla Yerleşkesi ve İTÜ Gümüşsuyu Yerleşkesi'nde eğitim vermeye devam etmiştir.

1981 yılında İTÜ Ayazağa Yerleşkesi'nin açılması ile birlikte bazı fakülteler bu yerleşkeye taşınmış ve eğitime burada devam etmişlerdir. Günümüzde Ayazağa Yerleşkesi merkez yerleşke özelliğini taşımaktadır.[1]

Fakülteler

İngilizce hazırlık eğitiminin zorunlu olduğu İTÜ'de bazı bölümler %100 bazıları ise %30 İngilizce ile eğitim vermektedir. 2019 yılı itibariyle İTÜ, 13 fakülteyi bünyesinde bulundurmaktadır.

 • İTÜ İnşaat Fakültesi

1795 yılında kurulan İnşaat Fakültesi'nde, İTÜ İnşaat Mühendisliği, İTÜ Çevre Mühendisliği ve İTÜ Geomatik Mühendisliği bölümleri bulunmaktadır.

 • İTÜ Mimarlık Fakültesi

1847 yılında kurulan Mimarlık Fakültesi'nde, İTÜ Mimarlık Bölümü, İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, İTÜ İç Mimarlık Bölümü ve İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü bulunmaktadır.

 • İTÜ Makina Fakültesi

1934 yılında kurulan Makine Fakültesi, İTÜ Makina Mühendisliği ve İTÜ İmalat Mühendisliği bölümlerini bünyesinde barındırmaktadır.

 • İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi

1934 yılında kurulmuştur ve İTÜ Elektrik Mühendisliği, İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, İTÜ Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği bölümlerini bünyesinde barındırmaktadır.

 • İTÜ Maden Fakültesi

İTÜ Maden Fakültesi 1953 yılında kurulmuştur. İTÜ Maden Mühendisliği, İTÜ Jeofizik Mühendisliği, İTÜ Jeoloji Mühendisliği ve İTÜ Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümlerini bu fakültede bulunmaktadır.

 • İTÜ Kimya-Metalurji Fakültesi

1963 yılında kurulan Kimya-Metalurji Fakültesi'nde İTÜ Kimya Mühendisliği, İTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği ve İTÜ Gıda Mühendisliği bölümleri bulunmaktadır.

Kimya-Metalurji Fakültesi
 • İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi

1970 yılında kurulan fakültede, İTÜ Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği ve İTÜ Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği bölümleri yer almaktadır.

 • İTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi

Fakülte 1982 yılında kurulmuştur. İTÜ Kimya Bölümü, İTÜ Matematik Mühendisliği, İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü ve İTÜ Fizik Mühendisliği bölümleri bu fakültede bulunmaktadır.

 • İTÜ İşletme Fakültesi

1983 yılında kurulan İşletme Fakültesi, İTÜ İşletme Mühendisliği, İTÜ Ekonomi Bölümü ve İTÜ Endüstri Mühendisliği bölümlerini bünyesinde barındırmaktadır.

 • İTÜ Denizcilik Fakültesi

1992 yılında kurulan fakülte, İTÜ Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği ve İTÜ Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümlerini bünyesinde barındırmaktadır.

 • İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi

2004 yılında kurulan fakültede İTÜ Tekstil Mühendisliği bölümü bulunmaktadır.

 • İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi

2010 yılında kurulan fakültede, İTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümü bulunmaktadır.

Enstitüler

İTÜ'de 2019 yılı itibariyle farklı alanlarda faaliyet gösteren 6 enstitü bulunmaktadır.

Yerleşkeler

Ayazağa Yerleşkesi

İTÜ'nün ana yerleşim birimi olan İTÜ Ayazağa Yerleşkesi İstanbul'un önemli ticaret merkezlerinden biri olan Maslak bölgesindedir. Rektörlük başta olmak üzere merkezi yönetim binaları ve İTÜ'deki 13 fakültenin 8'i Ayazağa Yerleşkesi'de bulunmaktadır. Bu binaların yanı sıra öğrenci yurtları, enstitüler, Arı Teknokentler, İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları gibi birçok farklı alanda bina da Ayazağa Yerleşkesi'nde konumlanmıştır.İTÜ'nün resmi olarak olarak Ayazağa Yerleşkesine taşınması 1981 yılında gerçekleşmiştir. 1981-1982 öğretim yılı itibari ile Fen-Edebiyat ve İnşaat Fakülteleri Ayazağa Yerleşkesinde eğitim vermeye başlamışlardır. Sonraki yıllarda altı farklı fakülte daha Ayazağa Yerleşkesine taşınmışlardır.

Ayazağa Yerleşkesi
 • Yerleşkede bulunan fakülteler

İTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi

İTÜ İnşaat Fakültesi

İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi

İTÜ Kimya-Metalurji Fakültesi

İTÜ Maden Fakültesi

İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi

İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi

Gümüşsuyu Yerleşkesi

Gümüşuyu Yerleşkesi İTÜ'nün Taksim bölgesinde bulunan İTÜ Taşkışla Yerleşkesi ile birllikte ikinci yerleşkesidir. İTÜ'nün eğitim yaptığı ilk yerleşke olan Gümüşsuyu Yerleşkesi toplamda 57.000 m2 yüzölçümüne sahiptir ve 57650 m2 kapalı alan bulunmaktadır. Konum olarak Taksim Meydanı ve Dolmabahçe Sarayı arasındaki bölgede bulanan ve tarihi Gümuşsuyu Kışlasını da içinde bulunduran yerleşkede iki fakülte bulunmaktadır. Öğrencilere barınma ve spor hizmeti de sunan yerleşkede iki bloktan oluşan kız ve erkek öğrenci yurtları ile spor kompleksleri bulunmaktadır.

 • Yerleşkede bulunan fakülteler

İTÜ Makina Fakültesi

İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi

Taşkışla Yerleşkesi

Beyoğlu'nda bulunan İTÜ Taşkışla Yerleşkesi toplamda 52.000 m2 yüzölçümüne sahip olup, 45.500 m2 kapalı alan bulundurmaktadır. Taşkışla Yerleşkesi bünyesinde İTÜ Mimarlık Fakültesi, İTÜ Güzel Sanatlar Bölümü, İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, İTÜ Sürekli Eğitim Merkezi, İTÜ Geliştirme Vakfı ve İTÜ Rektörlüğü'nün kent içi ofisleri yer almaktadır. Boğazı gören tarihi binası ile dikkat çeken Taşkışla Yerleşkesi, İTÜ Gümüşsuyu Yerleşkesi'ne 5 dakika yürüme mesafesinde, İTÜ Maçka Yerleşkesi'ne teleferik ile ortalama 10 dakika mesafededir. İTÜ Ayazağa Yerleşkesi'ne de metro ve otobüsler ile ulaşılabilmektedir. Taşkışla Yerleşkesi'nde İTÜ'ye ait herhangi bir yurt bulunmamaktadır.

 • Yerleşkede bulunan Fakülteler

İTÜ Mimarlık Fakültesi

Maçka Yerleşkesi

Şişli'nin Harbiye Mahallesi'nin Maçka Semti'nde bulunan İTÜ Maçka Yerleşkesi toplamda 63.000 m2 yüzölçümüne sahiptir. 75.730 m2 kapalı alan bulunan İTÜ Maçka Yerleşkesi'nde İngilizce Hazırlık Okulu, İşletme Fakültesi, Dil ve İnkilap Tarihi Bölümü, Türk Müziği Konservatuarı, İTÜ Sosyal Tesisleri ve İTÜ Vakfı ofisleri yer almaktadır. İTÜ Maçka Yerleşkesi'nde, İstanbul Teknik Üniversitesi'ne ait bir ana okulu ve kreş de yer almaktadır. Beşiktaş'a yürüme mesafesinde bulunan İTÜ Maçka Yerleşkesi'nden, İTÜ Taşkışla Yerleşkesi ve İTÜ Gümüşsuyu Yerleşkesi'ne teleferik ile gidilebildiği gibi yürüyerek de gidilebilmektedir. İTÜ Maçka Yerleşkesi'nde İTÜ'ye ait bir yurt bulunmamaktadır.

 • Yerleşkede bulunan Fakülteler

İTÜ İşletme Fakültesi

Tuzla Yerleşkesi

İTÜ Tuzla Yerleşkesi İstanbulun Tuzla ilçesinde yer almaktadır ve 66.142 m2 alana sahiptir. İTÜ Denizcilik Fakültesi'ni bünyesinde barındıran yerleşke Marmara Denizi kıyısındadır.

1992 yılında İTÜ Denizcilik Fakültesi'nin kurulması ile faaliyete geçen yerleşkede, Denizcilik Fakültesi Kütüphanesi, gerçek manevra tekneleri, 25 kişi kapasiteli denizde canlı kalma laboratuvarı, kapalı eğitim ve yüzme havuzu ve Türkiye'nin en büyük dalga simülasyonu yapabilen eğitim havuzu bulunmaktadır. Ayrıca kampüste bir yurt ve yemekhane de yer almaktadır.

 • Yerleşkede bulunan fakülteler

İTÜ Denizcilik Fakültesi

İlkler

İTÜ tarafından hayata geçirilmiş bazı ilkler:

 • İlk yerli bilgisayar.
 • Türkiye'nin ilk güneş enerjisi ile çalışan arabası.
 • Türkiye'nin ilk üniversite radyosu.(1945)
İTÜ TV
 • İTÜ TV kuruldu. Türkiye’de ilk televizyon yayınına başlandı.(1952)
 • Türkiye'nin ilk küp uydusu İTÜpSAT1 fırlatıldı. 2010 - Türkiye'nin ilk elektrikli minibüsü yapıldı.(2009)
 • Türkiye'nin ilk hidrojen ile çalışan teknesi "Martı" yapıldı.(2011)
 • Türkiye'nin ilk insansız otomobili “Otonobil” yapıldı.(2012)
 • Türkiye'nin ilk enerji temalı teknoloji parkı.(2014)
 • Türkiye’nin güneş enerjisi ile çalışan ilk aile arabası.(2015)

[2]


Rektörler

İsim Göreve Gelme Tarihi Dönem
Prof. Dr. Mehmet Karaca 2012 Devam Ediyor
Prof. Dr. Muhammed Şahin 2008 1
Prof. Dr. H. Faruk Karadoğan 2004 1
Prof. Dr. Gülsün Sağlamer 1996 2
Prof. Dr. Reşat Baykal 1992 1
Prof. Dr. M. İlhan Kayan 1987 1
Prof. Dr. Kemal Kafalı 1977 ve 1982 3
Prof. Dr. Nahit Kumbasar 1977 1
Prof. Dr. Galip Sağıroğlu 1970 1
Prof. Dr. Kazım Ergin 1969 1
Prof. Dr. Bedri Karafakioğlu 1965 1
Prof. Dr. Mehmet Said Kuran 1963 1
Prof. Dr. Mehmet Hikmet Binark 1962 1
Prof. Dr. Fikret Narter 1959 2
Prof. Dr. Mustafa İnan 1957 1
Ord. Prof. Dr. M. İlhami Civaoğlu 1956 1
Ord. Prof. Dr. Mustafa Hulki Erem 1949 ve 1955 2
Prof. Dr. Mustafa Santur 1954 1
Prof. Dr. Ahmet Özel 1953 1
Ord. Prof. Dr. M. Emin Onat 1951 1
Ord. Prof. Dr. Ahmet Hamdi Peynircioğlu 1948 1
Ord. Prof. Dr. Osman Tevfik Taylan 1944 2

[3]

Kaynakça