İTÜ Ayazağa Yerleşkesi

arıpedi sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

İTÜ'nün ana yerleşim birimi olan İTÜ Ayazağa Yerleşkesi İstanbul'un önemli ticaret merkezlerinden biri olan Maslak bölgesindedir. Rektörlük başta olmak üzere merkezi yönetim binaları ve İTÜ'deki 13 fakültenin 8'i Ayazağa Yerleşkesi'de bulunmaktadır. Bu binaların yanı sıra öğrenci yurtları, enstitüler, Arı Teknokentler, İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları gibi birçok farklı alanda bina da Ayazağa Yerleşkesi'nde konumlanmıştır.

İTÜ Ayazağa Yerleşkesi

İTÜ Ayazağa Yerleşkesi konum olarak Sarıyer ilçesinde bulunmakla birlikte, İstanbul'un merkezi bir noktasında konumlanmıştır. Ulaşım olanakları bakımından iyi bir seviyede olan yerleşkeden, İTÜ'nün Maçka, Gümüşsuyu ve Taşkışla Yerleşkelerine kolayca ulaşılabilmektedir.

İTÜ'nün resmi olarak olarak Ayazağa Yerleşkesine taşınması 1981 yılında gerçekleşmiştir[1]. 1981-1982 öğretim yılı itibari ile Fen-Edebiyat ve İnşaat Fakülteleri Ayazağa Yerleşkesinde eğitim vermeye başlamışlardır. Sonraki yıllarda altı farklı fakülte daha Ayazağa Yerleşkesine taşınmışlardır.

Yerleşkede Ulaşım

Büyük bir alana sahip Ayazağa Yerleşkesinde farklı birimler ve binalar arasında ulaşım sorunu, sadece yerleşke içerisinde hizmet veren mekik servisler ile sağlanmaktadır. Bu servisler ücretsiz olup haftasonu dahil tüm hafta boyunca hizmet vermektedir.

Spor ve Sağlık Olanakları

Ayazağa Yerleşkesi merkezi olması ve diğer yerleşkelere oranla daha fazla öğreciye eğitim, barınma, sosyalleşme olanakları sunabilme sorumluluğu gereği sağlık ve spor alanında birçok hizmete sahiptir. Yerleşke içerisinde futbol, tenis, basketbol, plaj voleybolu gibi açık hava sporlarının yanı sıra kapalı spor salonu ve fitness merkezi bulunmaktadır. Kampüs içerisinde bir de İTÜ Stadyumu bulunmaktadır.

İTÜ Mediko Binası

Ayazağa yerleşkesinde öğrencilerin ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanabildiği bir de mediko binası bulunmaktadır. Medikoda, diş hekimi, diyetisyen ve pratisyen hekimler başta olmak üzere birçok alanda uzman hekim görev yapmaktadır.

Yemekhane Hizmetleri

Ayazağa yerleşkesinde sadece haftaiçini kapsamakla birlikte öğlen ve akşam olmak üzere günde iki öğünlük yemek hizmeti sunulmaktadır. Yemek hizmetleri merkezi yemekhane olarak da bilinen 75.Yıl Öğrenci Sosyal Merkezinde verilmektedir.

Barınma ve Yurt Hizmetleri

Ayazağa yerleşkesinde bulunan yurtlar ve konukevleri birçok öğrenciye barınma hzimeti sunmaktadır. Kampüsün farklı noktarında, farklı büyüklükteki yurt ve konukevlerinde öğrencilere konaklama hizmeti sunulmaktadır. Başta İTÜ bağışçıları olmak üzere farklı kişilerin katkıları ile yapılan bu yurtlar yaklaşık 5000 öğrenciyi ağırlamaktadır.

Yerleşkede Bulunan Yurtlar

Gölet Yurtları

Vadi Yurtları

Gök Erkek Öğrenci Yurdu

Verda Üründül Kız Öğrenci Yurdu

Ayazağa Kız Öğrenci Yurdu

Arıoğlu Kız Öğrenci Yurdu

Ferhunde Birkan Kız Öğrenci Yurdu

Zeynep Birkan Kız Öğrenci Yurdu

Ayşe Birkan Kız Öğrenci Yurdu

Mezunlar Erkek Öğrenci Yurdu

Prof. Dr. Ali İhsan Aldoğan Kız Öğrenci Yurdu

Altan Edige Kız Öğrenci Yurdu

Yerleşkede Bulunan Fakülteler

İTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi

İTÜ İnşaat Fakültesi

İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi

İTÜ Kimya-Metalurji Fakültesi

İTÜ Maden Fakültesi

İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi

İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi

Yerleşkede Bulunan Enstitüler

İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü

İTÜ Enerji Enstitüsü

İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü

İTÜ Bilişim Enstitüsü

Yerleşke Planı

İTÜ Ayazağa Yerleşkesi


Kaynakça