Anasayfa

arıpedi sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

arıpedi nedir?

İTÜ öğrencileri tarafından oluşturulan, İTÜ hakkında daha önce internette dağınık olarak bulunan ve bulunmayan tüm bilgileri ansiklopedik bir formatta biraraya getirmeyi amaçlayan bir oluşumdur. İTÜ'nün dijital ansiklopedisini oluşturmak amacıyla yayın hayatına başlayan arıpedi, hem tüm İTÜ'lülerin katkı sunduğu hem de yararlandığı bir topluluk olmayı hedeflemektedir.

arıpedi'nin Kapsamı

İTÜ'nün geçmişinde ve bugününde olan, kişilerden kulüplere, bölümlerden derslere, arşivlenebilecek veya daha sonra birileri tarafından merak edilebilecek tüm içerikler arıpedi'nin kapsamına girmektedir. İTÜ hakkında en ufak bir bilgiye ulaşmak için bile yüzlerce İTÜ sitesinin içerisinde dolaşmak veya sosyal medyadan araştırma yapma gerekliliğini azaltabilecek her bilgiyi bu arşivde toplayabiliriz. Böylece hem bizden sonra gelecek bir İTÜ'lü bu bilgiyiye tek merkezden ulaşabilir hem de İTÜ hakkında araştırma yapacak birileri hatalı bilgilere ulaşmadan en kısa yoldan doğru bilgiye ulaşabilir.

arıpedi'ye Nasıl Katkı Sunarım?

arıpedi, Wikipedia'nın da çekirdeğini oluşturan MediaWiki altyapısını kullanmaktadır. Bu yapıda herkes özgürce sayfaları düzenleyebilmekte, bilgileri güncelleyebilmekte ve yeni sayfa oluşturabilmektedir. Ancak bu özgürlük, az başlık olduğunda kişilerin bunu kötüye kullanmasının da önünü açtığı için belli bir süre -en azından tüm temel sayfalar oluşturuluncaya kadar- yalnızca başvuru bazlı olarak editör alacağız. Dijital ansiklopedimiz belirli bir olgunluğa ulaştığında da tüm İTÜ'lülere açmayı hedeflemekteyiz.

Başvuru

Siz de Wikipedia sayfa oluşturma/değiştirme gibi konulara biraz da olsa hakimseniz aripedibilgi@gmail.com e-posta adresimize başvurarak, arıpedi topluluğunun ilk katkı verenleri olabilirsiniz. Bize ulaştıktan sonra en kısa sürede arıpedi hesabınız açılarak size gerekli bilgiler gönderilecektir. arıpedi yalnızca İTÜ ailesini kapsayan bir topluluk olmasından dolayı, yalnızca itu.edu.tr uzantılı e-postalardan gelen isteklere olumlu dönüş yapacağız.